raz_nahj

نشست علمی راز ماندگاری نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

نشست علمی راز ماندگاری نهج البلاغه و صحیفه سجادیه با حضور استاد سيد محمد کاظم طباطبایی، در تاريخ ۱۴ آبان ۱۳۹۴ به همت انجمن حديث حوزه با همکاری مرکز تخصصی علوم حديث و جامعه فرهنگی قرآنی عصر برگزار گردید. برگزار کننده: انجمن حديث با همکاری مرکز تخصصی علوم حديث و جامعه فرهنگی قرآنی عصر
با حضور: حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد کاظم طباطبایی
زمان: ۱۴ / ۸ / ۱۳۹۴
مکان: مجتمع ياوران مهدی(ع)

استاد طباطبایی در ابتدا در مورد نسخه های این دو کتاب گفت:
نسخه های کهن قبل از قرن ۷ از نهج البلاغه بسیار زیاد است و کهن ترین نسخه مربوط به ۲۰ سال بعد از نوشتن این کتاب است و لذا این خود نشان از توجه زیاد مردم به این کتاب از همان زمان ها بود اما کتاب های مهم به این اندازه نیستند. یا حتی در اهل سنت برای نهج البلاغه شروحی دارند در برخی از کشور های دور مثل تونس، صحیفه جایگاه ویژه ای دارد. حتی معروف ترین تصحیح نسخه نهج البلاغه در جهان عرب، تصحیح شیخ محمد عبده (سنی) است.
استاد حوزه چند ویژگی را برای نهج البلاغه و صحیفه سجادیه بیان کرد:
۱-صحیفه سجادیه و نهج البلاغه کتاب همراهند و کتاب همراه باید چند ویژگی داشته باشند:
الف) حجم اندک باشد (اما کتاب کافی و بحار و …کتاب مرجع هستند) و لذا این سخن کم گوی و گذیده گوی چون دُر در اینها رعایت شده است. مرحوم سید رضی بیش از ۹۸ درصد کلمات امام علی را نیاورده است و حدودا یک یا دو درصد را اورده است.
یا امام سجاد صحیفه را در یک محیط خاص که دو نفر بیشتر نبودند(امام باقر و زید) با خدا مناجات کرده است (در بین دعا و ماجات، مناجات بالاترین رتبه قرب بین عبد و مولی است، جایی که بین و مولی هیچ کس دیگری نیست و یک رابطه عاشقانه خاص)
ب) مطالب شایسته و گوهر های معرفتی.
۲-این دو کتاب (نهج بیشتر و صحیفه برای گروه خاص) مضمون مورد نیاز و طلب، خاصه افراد را به انها منتقل می کند. مثلا کتاب کافی مضامین عالی دارد اما برای عموم قابل فهم نیست
۳-ادبیات فاخر این دو کتاب؛
۴-مضامین و معارف که این دو کتاب یک شیوه ای فراتر از معارف دارند و با ادبیات خاصی بیان می کنند.
حجه الاسلام و المسلمین طباطبایی در مورد شبهات نهج البلاغه گفت: شبهات دو دسته هستند:
الف) استنادی: چند کتاب است از جمله کتاب استناد نهج البلاغه از امتیاز علی خان عرشی و کتابی از اقای استادی و جعفری و جدیدترین کتاب یکی کتاب اقای نادم و یکی اقای عادل اسدی به زبان عربی. ب)مضمونی: کار مستقلی انجام نشده ولی مقاله زیاد است.

raz_nahj1