naqshhadith_oloomensani

نشست علمی خاورشناسان و حدیث شیعه – عرصه ها و چالش ها

نشست علمی خاورشناسان و حدیث شیعه – عرصه ها و چالش ها، با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی راد و آقای دکتر علی حسن نیا، از سوی پژوهشگاه قرآن و حدیث و با همکاری انجمن حدیث حوزه و گروه علوم حدیث مجتمع آموزش عالی جامعه المصطفی العالمیه روز دوشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۴ در مجتمع آموزش عالی امام خمينی (ره) برگزار شد.

برگزار کننده: انجمن حديث با همکاری پژوهشگاه قرآن و حديث و گروه حديث مجتمع عالی امام خمينی(ره)
با حضور: حجت الاسلام و المسلمين علی راد و آقای علی حسن نيا
زمان: ۷ / ۱۰ / ۱۳۹۴
مکان: مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره)
در شروع جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی راد با اشاره به اهمیت جایگاه خاورشناسان در متون دینی، اظهار داشت: خاورشناسی موضوعی قابل توجه و چند بعدی است که در میان مسلمانان کمتر به آن، به گونه ‌ای علمی و همه ‌جانبه و همه ‌سویه نگاه می شود.
وی تصریح کرد: مسئله‌ مهم در مورد خاورشناسان که باید به آن توجه کرد، روش‌ شناسی آنان در برخورد با اسلام و تشیع است، اما نکته‌ مهم که باید در نتیجه‌ گیری نهایی به آن توجه شود نوع متد و روشی ست که در مطالعه‌ متون و اندیشه ‌های شیعی بکار می ‌برند، خاورشناس دانش‌ هایی گوناگون را به کار می‌ گیرد و به یافته ‌ها و نهایتا به داده‌های جدیدی در حوزه‌ ی اسلام و شیعه می ‌رسد.
حجت الاسلام دکتر راد بیان داشت:  خاورشناسان معتقدند که در شناخت شرق و تمدن‌های شرقی ناتوان هستند زیرا همه چیز را از دیدگاه غرب می ‌نگرند، در حالی که قدم نخست در شناخت اسلامو تمدن شرق این است که یک خاورشناس خود را در جایگاه یک معتقد و وفادار به آن فرهنگ قرار دهد و تعالیم آن را از درون مورد بررسی و مطالعه کند.

naqshhadith_oloomensani2در ادامه این نشست علمی علی حسن نیا پژوهشگر مطالعات خاورشناسی، تاکید کرد: نگاه اکثر خاورشناسان تا اوایل قرن حاضر در برخورد با شیعه و مسائل اعتقادی آن، روش تاریخی ‌گری است.
وی افزود: این نوع نگاه به دین و مذهب بیشتر از نوع تفکر و اندیشه آنان برمی ‌خیزد کهاسلام و شیعه را در خاستگاه و جایگاه وحی به رسمیت نمی‌شناسند و بر این اساس نوع نگاهشان به شیعه و مسائل اعتقادی آن تاریخی‌ گری است.
وی گفت: گروهی از خاورشناسان وجود مؤلفه ها و بنیادهای اعتقادی تشیع در جامعه اسلامی را مولود طبیعی اسلام قلمداد نمی ‌کنند و آن را محصول تحولات، موقعیت و بسترهای تاریخی می‌دانند که اگر این بسترها و تحولات نبود، قاعدتا تشیع و مولفه‌ های اعتقادی آن هم به وجود نمی‌آمد.
حسن نیا خاطرنشان کرد: این روش، برخلاف شیوه علمی و پژوهشی، از جهت ‌گیری اعتقادی، سیاسی و اجتماعی این دسته خاورشناسان نشئت می‌گیرد که دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد؛ از جمله بی ‌اعتقادی آنان به وحی، مسائل وحیانی و بخشی از نا آشنایی آنان به آموزه‌ های شیعه از زاویه‌ دید پیروان این آیین ناشی می‌شود.
وی در پایان ابراز داشت: خاورشناسان بایستی آموزه‌های اعتقادی شیعه را از دید پیروان شیعه مطالعه کنند و کارکرد آنان را در نظام فکری و اعتقادی تشیع بشناسند.

naqshhadith_oloomensani1