j_brojerdi

اختتامیه نخستین جشنواره حدیثی آیت الله العظمی بروجردی رحمة الله عليه برگزار شد

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره حدیثی آیت الله العظمی بروجردی با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عباسی رییس مرکز تخصصی حدیث و حجت الاسلام سيد محمد کاظم طباطبایی رییس پژوهشکده علوم و معارف حدیث، در ساختمان پژوهشکده حدیث حوزه تالار ثقة الاسلام کلینی برگزار و از آثار برگزيده تجلیل شد.
در ابتدای جلسه، حجت الاسلام شاه حسینی، دبیر جشنواره حدیثی آیت الله العظمی بروجردی در ارائه گزارشی از روند علمی جشنواره، گفتند: ۴۰ نفر محقق در پژوهشکده و ۳۰۰ نفر فارغ التحصیل یا مشغول به تحصیل هستند و ۱۲۸ اثر از این افراد دریافت شده است که استقبال شایسته تقدیر و بی نظیری است.
وی افزود: از ۱۲۸ اثر ۱۵ اثر از سوی خانواده‌ دانش آموختگان و ۱۱۳ اثر از دانش آموختگان ارائه شده است. از میان آثار ارائه شده تعداد ۵۶ مقاله دریافت شد که ۵۲ مقاله از آقایان و چهار مقاله از خانم‌ها بود و ۸ اثر هنری، ۷ پایان نامه و پنج وبلاگ هم مورد ارزیابی قرار گرفت.
در ادامه مراسم، حجج الاسلام خدامیان آرایی و محمودی که از برگزیدگان این جشنواره هستند به طور خلاصه آثار خود را معرفی کردند و از مسؤولان برگزاری این جشنواره تشکر کردند.
حجت الاسلام و المسلمین عباسی، رییس مرکز تخصصی حدیث حوزه، پژوهش‌های انجام شده در این جشنواره را ستودنی توصیف کردند و افزودند: داوری‌ها در این جشنواره بدون هیچ تسامحی انجام شده است و آثار برگزیده دارای محتوا و ساختار بسیار عالی هستند.
ایشان ادامه دادند: مرکز تخصصی حدیث حوزه توانسته در طول سال‌های فعالیت خود ۶۰۰ نفر مربی و معلم حوزه را در سطح بالا تربیت کند که در سراسر کشور به تعلیم مردم در زمینه‌های نهج البلاغه و صحیفه سجادیه مشغول‌اند.
پس از آن محمد عرب یکی از یاران امام (ره) با ذکر دو خاطره از قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابراز داشت: قبل از انقلاب به همراه دکتر ولایتی فعالیت‌هایی برای پیروزی انقلاب داشتیم و بعد از انقلاب به همراه دکتر ولایتی خدمت حضرت امام رسیدیم و به ایشان گفتم که فرمایش شما مبنی بر «انقلاب ما انفجار نور بود» را با چشم در دور افتاده‌ترین مناطق آفریقا دیدم.
در پایان حجت‌الاسلام و المسلمین استاد سیدمحمدکاظم طباطبایی، رییس پژوهشکده علوم و معارف حدیث دارالحدیث از شرکت کنندگان و برگزار کنندگان این جشنواره تشکر کردند و ضمن دعوت طلاب به تلاش بیشتر در جهت فعالیتهای علمی و تحصیلی خود، ابراز داشتند: به طلاب محترم حاضر تذکر می‌دهم که فعالیت‌هایی که شما انجام می‌دهید بسیار کمتر از سطحی است که در گذشته دانشمندان اسلامی انجام می‌دادند.
رییس پژوهشکده علوم و معارف حدیث با بر شمردن مشکلات دانشمندان اسلامی از جمله شیخ مفید و دیگران اظهار داشتند: اکنون انقلاب اسلامی موقعیت خوبی را برای دانشمندان اسلامی ایجاد کرده است و بدون توجه به امکاناتی که در اختیار طلاب حوزه علمیه است باید توجه داشت که امروز تحصیل در علوم دینی یک افتخار است و عالم دینی در صدر علما قرار دارد.
حجت‌الاسلام طباطبایی تصریح کرد: در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتیم فرمودند «تمام امکاناتی که در اختیار شما قرار دارد بهتر از امکاناتی است که در اختیار شیخ مفید قرار داشت حال به نظر شما مشکل چیست» بعد از فکر کردن درباره این مسأله به این نتیجه رسیدم که جای تفکری خلاق در حوزه‌های علمیه کم است.
وی در پایان ابراز داشت: در مدراس علمیه باید کسانی را که تفکر خلاق دارند کشف شوند و با سرمایه‌گذاری روی این افراد و کمک دیگران حوزه از این ایستایی که در حال شکل گیری است گذشته و با جهشی بلند حرکتی نو را در جهان اسلام رقم زند.
شایان ذکر است، در انتهای این مراسم به ۲۲ نفر برگزیده جشنواره هدایایی اهدا شد.