neshastkhabari

نشست خبری جشنواره حديثی کلینی برگزار شد

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالهادی مسعودی یکشنبه شب در نشست خبری نخستین جشنواره حدیثی ثقةالاسلام کلینی که در دبیرخانه انجمن علمی حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: انجمن حدیث حوزه پنج سال قبل با همکاری فرهیختگان حدیثی حوزه علمیه تشکیل شد و از آن زمان تاکنون فعالیت‌های متعددی داشته است.
وی افزود: راه‌اندازی دروس حدیثی حوزه، تدوین جزوه‌های درسی، طراحی رشته‌های حدیثی برای سطوح بالا، برگزاری نشست‌های علمی و چاپ کتاب از جمله فعالیت‌های این انجمن است.

jkoleyni2

رئیس انجمن حدیث حوزه ادامه داد: در سال گذشته این انجمن به همراه مرکز تخصصی علوم حدیث تصمیم گرفت که جشنواره‌ای در زمینه مباحث حدیثی برگزار کند تا پژوهشگران این عرصه همدیگر را بشناسند و با بررسی این فعالیت‌ها بتوانیم افراد برتر را به جامعه حدیثی معرفی کنیم.
مسعودی با اشاره به علت نام‌گذاری این جشنواره به ثقةالاسلام کلینی اظهار کرد: ثقةالاسلام کلینی تنها یک محدث نیست بلکه یک مورخ، فقیه، مفسر و در یک واژه عالمی برجسته بوده با این حال کهن‌ترین و زیباترین کتاب حدیثی شیعه به او تعلق دارد و تمام کتاب‌های حدیثی شیعه پس از اصول کافی توسط وی نوشته و این جشنواره به نام این محدث ایرانی مزین شده است.
مسئول جشنواره حدیثی ثقةالاسلام کلینی از وجود بخش نوقلمان در این جشنواره خبر داد و گفت: رقابت کسانی که برای نخستین بار وارد عرصه پژوهش می‌شوند با افراد سابقه‌دار عادلانه نیست به همین علت ما با ایجاد بخش نوقلمان بستر حضور آنها به شکلی برابر را ایجاد کردیم.
مسعودی برنامه‌های این جشنواره را مورد توجه قرار داد و گفت: تجلیل از شخصیت‌های تاثیرگذار عرصه علوم حدیث همانند آیت‌الله محمدی ری‌شهری و همچنین موسسات فعال در این راستا از جمله مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور بخشی از جشنواره حدیثی ثقةالاسلام کلینی است.
وی اضافه کرد: رونمایی از ترجمه کتاب اصول کافی به قلم استاد حسین انصاریان از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.
رئیس انجمن حدیث حوزه ابراز کرد: جشنواره حدیثی ثقةالاسلام کلینی روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ با سخنرانی آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفاء برگزار می‌شود.
مسعودی افزود: هفت ماه پیش فراخوان این جشنواره اعلام شده و تاکنون ۳۰۱ مرد و ۱۳۹ زن آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده‌اند.