emad

در ديدار با معاون پژوهش حوزه های علميه مطرح شد: ایده «تخصصی کردن جشنواره ها بر محور یک دانش» حمایت و تقویت شود

دیدار رییس مرکز تخصصی حدیث حوزه و جانشین رئیس جشنواره ثقة الاسلام کلینی با حجة الاسلام و المسلمین عماد دام عزه معاون پژوهش حوزه های علمیه روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۹۵ در دفتر ایشان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا حجة الاسلام و المسلمین عباسی رییس مرکز تخصصی حدیث حوزه گزارشی از برگزاری جشنواره آیة الله بروجردیرحمه الله که در اسفند ماه سال ۹۴ برگزار شد و مختص طلاب، فارغ التحصیلان و پژوهشگران و خانواده های این مرکز بود ارائه کردند و در ادامه در مورد برگزاری جشنواره ثقة الاسلام کلینی رحمه الله گفتند: این جشنواره  در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری با تصدی مرکز تخصصی حدیث حوزه وانجمن حدیث حوزه و همکاری جامعة المصطفی العالمیة، مرکز مدیریت خواهران و مرکز کامپیوتری علوم اسلامی نور، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث برگزار می گردد. مخاطبین این جشنواره طلاب ایرانی و خارجی حوزه های علمیه سراسر کشور هستند و هدف مهم این جشنواره شناسایی فعالیت های  حوزویان در زمینه های علوم و معارف حدیثی می باشد.
جانشین رئیس جشنواره ثقة الاسلام کلینی رحمه الله شورای سیاست گذاری این جشنواره را متشکل از اساتید علوم و معارف حدیث معرفی کردند و در بیان قالب های این جشنواره افزودند: قالب های طراحی جشنواره شامل کتاب، مقاله، پایان نامه، تحقیقات پایانی و بخش نوقلمان می باشد و در روز برگزاری جشنواره علاوه بر اهدای جوایز به افراد برتر در عناوین یاد شده، از ۲ شخصیت حقیقی و حقوقی به عنوان خادم الحدیث نیز تقدیر می شود.
ایشان تعداد شرکت کنندگان در این جشنواره را۴۵۰نفر از طلاب که شامل ۳۱۱ نفر حدیث پژوه از حوزویان برادر و ۱۳۹ نفر از حوزویان خواهر  برشمرد و میزان آثار ارسالی به دبیر خانه این جشنواره را ۶۷۰ اثر بیان کرد. رییس مرکز تخصصی حدیث حوزه خاطر نشان کرد که در ارزیابی از این آثار بیش از ۴۰ نفر از اساتید متخصص جشنواره را یاری کرده اند.

j_didaremadدر پایان معاون پژوهش حوزه های علمیه حجة الاسلام و المسلمین عماد دام عزه ضمن تشکر از تلاش مسئولان جشنواره علمی ثقة الاسلام کلینی رحمه الله بیان داشتند مجموعه مرکز تخصصی حدیث حوزه به حق« جلب غلام» و «رأی شیخ» را توأمان با هم همراه با انگیزه و سرعت عمل به همراه دارد و بیان داشتند إن شاء الله شاخصه هایی که باعث این کار مبارک و خوب شده است در طول مسیر کم رنگ نشود و همچنان پرتوش نمایان باشد. ایشان افزودند :اگر ایده «تخصصی کردن جشنواره ها بر محور یک دانش» حمایت و تقویت شود بسیار الگوی خوبی برای مراکز و مؤسسات دیگر نیز خواهد بود.
حجة الاسلام و المسلمین عماد ضمن اشاره به جشنواره انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی گفتند: این جشنواره هیچ تحلیلی از وضعیت کتب و علوم مختلف در سال های گذشته در زمینه نرخ رشد، شاخص شکلی، ابتناء بر نیاز بودن، نوآوری، پژوهشکده ها، اشخاص حقیقی و یا آثار پژوهشی و ترویجی به دست ما نمی دهد و با تخصصی کردن این گونه جشنواره ها است که می توانیم این شاخصه ها را تا حد زیادی در سال های آینده به دست بیاوریم و افزودند که این جشنواره می بایست در ۵ تا ۱۰ سال آینده بتواند نقش تأثیر نهادهای آموزشی، گروه های پژوهشی را رصد کند تا مخاطبین به این  نتیجه برسند که هر مجموعه ی تخصصی با چه امکانات و معیارهای مشخص شده ای توانسته اند در زمینه ی رشد علوم و معارف حدیثی فعالیت کنند.