shahriari1

خدمات مرکز تحقيقات کامپيوتری علوم اسلامی در زمينه حديث تشريح شد

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری عصر روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از برگزیدگان نخستین جشنواره حدیثی ثقة‌الاسلام کلینی که در سالن همایش‌های دارالشفاء برگزار شد گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور بیش از ۲۰ سال است که در حوزه نرم‌افزاری مشغول فعالیت است و خدمات گرانسنگی در زمینه حدیث به حوزه علمیه ارائه کرده است.
رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور افزود: برنامه های برخط و برون خط اين مرکز در زمينه حديث شرايط را ببرای پژوهش حديث پژوهان به خوبی فراهم کرده است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون امکاناتی که در برنامه های حديثی نور ارائه شده است موجب شده است که برخی از کتاب‌های تالیفی با کمک اين امکانات و شرايطی را که اين برنامه ها فراهم آوره اند نوشته شود.
شهریاری با اشاره به قابلیت‌های جدید برخی از نرم‌افزارهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور ابراز کرد: قابلیتی که اخيرا در پايگاه نورحديث با نشانی www.noorhadith.ir ارائه نموده ايم امکان مشابهت يابی لفظی بين احاديث است. بدين معنا که با جست و جوی یک حدیث، همه احادیثی که دارای محتوای مشابه هستند نیز به پژوهشگر ارائه می‌شوند.
رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور يک مژده هم به پژوهشگران عرصه حديث داده که در روزهای آينده برنامه ای مشتمل بر کتاب های اصلی حديثی فريقين ارائه خواهند نمود که در آن مهم ترين کتاب‌های حدیثی شیعه و اهل سنت در کنار هم گردآمده اند که زمينه پژوهش های جديدی را برای محققان فراهم می آورد.
وی تأکید کرد: در گذشته آرزو داشتیم کتابی نوشته شود که همه احادیث را در خود داشته باشد. اکنون با راه اندازی پايگاه نور حديث بيش از ۴۱۴ هزار روايت از همه منابع حديثی در کنار هم گردآمده است. با اين کار امکان مشاهده جامع روايات هر يک از معصومين فراهم شده و کاربر می تواند با اعمال محدوديت های مورد نظر خود فهرستی از احاديث هر يک از معصومين با شرايط خاص فراهم کند مثلا می تواند احاديث يک معصوم را در يک دوره زمانی مشخص برای خود مدون نمايد.