hossini_boshehri2

آیت الله حسینی بوشهری: فضای حوزه فضای بازگشت به حدیث است

آیت الله حسینی بوشهری که در مراسم تقدير از صاحبان آثار حديثی در نخستين جشنواره حديثی ثقة الاسلام کلينی سخن می گفت، مسئله حدیث شناسی و فعالیت در این عرصه را يک تکلیف دانست و اشاره کرد که در حال حاضر فضای حوزوی فضای بازگشت به حدیث است که جای بسی خوشحالی دارد.
آیت الله حسینی بوشهری عصر روز چهارشنبه در اين جشنواره حدیثی که در مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد گفت: آیت الله ری شهری، مجلسی و کلینی زمان است ولازم است از شخصیت ارزشی او قدردانی شود.
مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار داشت: حدیث دومین سند بعد از دین بوده و منبع خوبی برای اسلام شناسی و میراث ماندگار معصومین(ع) است.
او بیان داشت: شرح و تبیین کلام معصومین به وسیله حدیث بوده و حتی معصومین مردم را تشویق به حدیث خوانی و حدیث شناسی می کردند.
حسینی بوشهری افزود: عالمان حقیقتا کار بزرگی در حدیث انجام دادند که همانا ضبط و حراست است و اگر کار بزرگان نبود دست ما از احادیث خالی بود .
او خاطر نشان ساخت: در زمان فعلی بحث معجم و کتب حدیث نویسی  و مسند نویسی واقعا سرمایه بزرگی است و ایجاد بانک های اطلاعات حدیث نویسی و رشته های مانند رجال فقه الحدیث و قریب الحدیث کارهای خوبی بود که در حوزه صورت گرفته است.
او افزود: از جمله فعالیت هایی که  باید در حال حاضر صورت گیرد تا مشکلات برطرف شود وجود شبهات زیادی درباره حدیث است اینها باید پاسخ داده شود؛ علوم و فقه الحدیث و رجال را مدون و احادیث مجعول را باید شناسایی کرد .
حسینی بوشهری ابراز داشت: احادیث متعارض وجود دارد باید این احادیث شناسایی و راههای بررسی آن بیان شود. همچنین باید در رابطه با احادیث اخلاقی دقت ها بیشتر شود و مانند فقه به آن نگاه کنیم و همچنانکه به فقه بها و اهمیت می دهیم به این اخلاق حدیثی هم باید جایگاه بدهیم.
او با مهم ارزیابی کردن نقد کتابهای حدیثی اظهار داشت: هدف کلینی تنها جمع کردن احادیث بود ولی الان رسالت حوزویان با وجود امکانات فراتر رفته و باید کار بیشتر در این رابطه صورت گیرد.
مدیر حوزه های علمیه گفت: ثقه الاسلام کلینی شخصیت برجسته و مورد اعتماد مردم بود که در عصر امام صادق (ع) متولد شد شخصیتی بود که در همه حال برای ترویج مبانی تلاش می کرد. او امانتدار و حافظ سخنان اهل بیت بود و از جانب خدا مورد تائید خاص بوده است.
او افزود: او از پیشوایان و تجدید کننده مذهب شیعه و دارای کتب متعدد رجالی و حدیثی معتبر و ماندگار کافی است و بيش از۱۶ هزار حدیث در مورد فروع و اصول کافی جمع آوری کرده وبرای جمع آوری آن ۲۰سال زحمت کشید.
او به رسالت حوزویان هم اشاره کرد و گفت: امروز امکانات فراوان است و انواع نرم افزارها وجود دارد و با این امکانات کارها آسان شده و می توان گفت مسئله حدیث شناسی و فعالیت در این عرصه تکلیف است و در حال حاضر فضای حوزوی فضای بازگشت به حدیث است که جای بسی خوشحالی دارد.