n_manesh_raftari

نشست علمی «بررسی منش رفتاری اهل بیت(ع) با تکیه بر میراث رضوی»

نشست علمی «بررسی منش رفتاری اهل بیت(ع) با تکیه بر میراث رضوی» از سوی انجمن حديث حوزه، شامگاه دوشنبه در حاشیه بیست ‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.در ابتدای این نشست تخصصی حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی غلامعلی، عضو هیأت مدیره انجمن حدیث حوزه و عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با بیان این که منش رفتاری یا همان سبک زندگی در جامعه ما بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در اوایل دهه ۹۰ به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفت، اظهار کرد: سبک زندگی کار جدیدی در سطح جامعه جهانی نیست. بسیاری از کشورهای جهان در غرب و شرق عالم سبک زندگی ویژه خود را دارند ولی با کمال تأسف باید گفت که ما به خاطر واردات فرهنگ‌های مختلف نه شرقی، نه غربی و نه اسلامی حرکت می‌کنیم. مقام معظم رهبری نیز به درستی این آسیب‌ها را شناسایی و گوشزد کرده‌اند.
وی یادآور شد: سبک زندگی اهل بیت(ع) بیشتر حالت بازاری دارد. بحث‌هایی که در این رابطه شده مربوط به سبک زندگی نمی‌شود. اگر کسی بخواهد روی روایات اهل بیت(ع) که مربوط به شناخت سبک زندگی این بزرگواران است، کار کند، باید عرض کنم که مع‌الوصف روایات زیادی در این مورد که بتوانیم از طریق آنها سبک زندگی اهل بیت(ع) را به دست آوریم، وجود ندارد. البته در رابطه با زندگی چهارده معصوم روایات روایی بسیار خوبی از ائمه(ع) به خصوص پیامبر(ص)، حضرت علی(ع)، امام صادق (ع) و امام رضا(ع) داریم.
این عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث در ادامه با اشاره به سبک زندگی امام رضا(ع) و گزارش‌هایی که مربوط به دوران ولایت عهدی امام رضا(ع) است، گفت: سبک زندگی امام رضا(ع) را می‌توانیم در هشت بخش مورد بررسی قرار بدهیم که دو بخش از زندگی امام رضا (ع) شامل امام رضا (ع) و خانواده و امام رضا(ع) و عموم مردم است. شیوه زندگی امام رضا(ع) از آغاز تا پایان بر پایه توحیدمحوری و سنت‌مداری استوار بوده است.
غلامعلی یادآور شد: در بحث خانواده برای امام رضا(ع) دو اصل بسیار مورد اهمیت بود. اولین اصل در این زمینه قانون‌مداری امام رضا(ع) بود و اصل دوم امام رضا(ع) و خانواده بود که بسیار رعایت حدود و یکدیگر در خانواده مهم بود. یکی دیگر از نکات بسیار پررنگ در زندگی امام رضا(ع) که بسیار کامل، واضح و آشکار است، تواضع حضرت بود. ایشان به ویژه با زیردستانشان بسیار با تواضع رفتار می‌کردند.

 

photo_2018-06-07_08-49-43